3 Ekim 2014 Cuma

Haddini Bilmezlere Haddini Bildirmek Gerek Bazen..

Bugün sabahtan beri bir halsizlik, yorgunluk vardi üzerimde ki yapmam gereken bisürü şey olmasına rağmen yatağımı bile toplayamayacak kadar yorgundum bugün. Acıkınca canim tatli isteyince elim ayagim titredi deriz ya evet benim gerçekten titrer. Tatlıyi zaten çok seven bünyem için bahanem de hazir olur hemen tatlı yemek icin; " eee elim ayağım titriyor" 
Benim ailemde şeker hastalığı var. Annem, rahmetli anneannem, dayim(ki şekerden böbreği çalışmıyor diyalize giriyor) hep şeker hastası.
Azcik kilolu iseniz, tatli ile araniz iyi ise hele ki ailenizde şeker hastalığı öyküsü varsa sizin de ileride bu hastaliga yakalanmaniz kuvvetle muhtemel. İşte bu sebeple çok bilinçli biri olduğum için kan değerlerimi siklikla olcturur şeker, kansizlik vs gibi bi sıkınti var mi belli araliklarda rutin kontrol eder( annemin şeker ölçüm cihazi ile) yada sağlık ocağında ettiririm.
Bugün bu denli yorgunluk hoşuma gitmedi baktim elim titrio  hemen çikolata yedim. Zaman geçti ama halsizlik gecmio. Annemin cihaz ile ölçtüm ki ne göreyim şekerim 36.
Kan şekeri değeri alt sınır 70 die biliyorum. Nette araştırmaya koyuldum hemen şeker 40'in altinda ise ciddi tehlike bilinç kaybi, bayilma olabilir hemen acile gidin yazıyordu.
Hipoglisemi (düşük şeker)nin varlığını gösteren tüm belirtiler vardi. Kan değerim ve bulundugum hal hipoglisemiyi işaret ediyordu. Bende bu kadar tatli ile arasi iyi olan benin nasil olur da şekeri az olur aman Allahım dedim enteresan hemen 1 bardak şekerli su yapıp içtim. Belirli araliklarla şekerimi ölçtum oldu 42. Hala bana misin demio. Fulya dedim kalk yürü tehlike çanları çalıyor. Bilincimi kaybetmeden bayram önü bazi arkadaslara da durumum budur şuurumu kaybetmeden yazayim iyi bayramlar şimdiden dedim hatta ahahaa :))
Neyse ben hemen sağlık ocağına gittim kapali tabi. Eczacimiza uğradım durumu anlattim hatta cihazi yanimda götürdüm yanlarinda ölçtum o da nesi şekerin yükselmesi bi kenara dursun 34'e inmiş. Eczaci bu değerde bu kadar konuşuyor olman yürüyebilmen ilginç ama komalik bir değer bu derhal acile git dedi.
Diyorum ya Allahima bin şükür gayet eğitimli, tahsilli, bilinçli biri olduğum için bu yaşıma kadar basi agrisa hastanelerin acil servisini meşgul eden cahillerden pimpiriklerden olmadım hic bi zaman.
Eve gelir gelmez normal şartlarda annemin bugünden yiyorum diye kizacagi bayram tatlilarini al kızım ye ye diyince ohhh pek bi güzel gönül rahatligiyla 2 kalburabasti+2 böreği götürdüm :)))) şeker düşüklüğü işe yaradi valla sirf yukselsin die yedim 
Biraz kana karışsin dir bekledim ve tekrar ölçtum evet şekerimi 50'ye çıkarmayı başardım. Gel gör ki en baştaki bilinç kaybi kadar tehlike arz etmese de yine de değer kötüydü. Fulya dedim tamam acile gitme vaktidir.
Bu arada Allahima yine bin şükür ki nasil bir enerjiye sahipsem artik ilk once kendi kendimin doktoru olmayi çok iyi bilirim. Enerjimi ve moralimi yüksek tutarim. Acile gitmek için babamin eve gelmesini beklerken moral olsun die arkadasima yazdim güçlüyum iyiyim giyincem takip takistircam hatta makyaj bile yapicam evet evet yataga dusmiycem dedim. Suurumu kaybetmeden de iyi bayramlar dedim gittim :))))
acildeki hemşire doktor her ne ise ilk tansiyonumu ölçtü durumu anlattim ve tatli dil güleryüzle içeri yolladi. Içerideki bayan doktor da ayni tatlilik ve guzelikte ilgilendi not aldigim şeker değerlerini anlttim insan gibi dinledi. Şekerimi ölçtü be 137 çıktı evet hiçbirşeyim yoktu. Evet bildiginiz öküz gibiymisim maşallah :)))
Doktorun yaninda bizim aletle tekrar ölçtum 44 çıktı. Meğer alet bozulmuş.
Doktor beni guleryuzle ugurladi istersen dahiliyeye de görün, bu kadar bilinçli olman çok iyi diyerek..
Ahh harika acilin kapisindan çıkıyorum sağlı sollu bir erkek bir de bayan güvenlik dikeliyor. Kimse yok onlara yakin sadece ben ve tam geçerken "AYY CANIM SIKILDI BI ACİLE GiDEYIM" dedi kendi kendine.
Basiretim bağlandı yürüdüm gectim ama arkama dönüp baktim o da bana bakiyordu. Tekrar önüme döndüm gitmek için yoo bi anda tam tersi dönüp acile yürüdüm "bana baksana sen az önce o lafi kime dedin" dedim. Cevap şu "Neden üzerine alindin ki?
O lafi bana soyledigini biliyorum kan şekerim düşük die geldim sana mi sorucam gelirken dedim.
o da ama ben sağlık bakanlığı hakkinda konusuyorum dedi. Yanina o an baska hastane gorevlileri gelmisti. velhasili arkadaşlarinin yaninda döt oldu.
Diyecem ki kizim sen kendinden kıllısın neden üzerine alindin harbiden ama ben kime dedin diyince mantik kurallarina göre hangi lafi neyi? demesi gereken süper zeki benim en asirisindan pozitif biri olduğumu hasta bile olsam guclu durmaya calisip suslenecegimi bilmeyen güvenlik kizimiz gördü tabi kiz güzel, güzel de giyinmiş ee kiz bayilmak yerine küpesini takmayi da ihmal etmemiş dedi bu kiz gezmeye geldi.
Evet gerzek kizim ben canim sikilinca Alsancaga inciraltina gitmek varken genelde Bozyaka Ssk hastanesine takilirim. Acil kisminda yürüyüş yapmak da en büyük hobimdir :)))
Normal sartlarda bu kizi dövmem gerekiyordu ama ben artik büyümüş hanim kiz olmuşum sana inşallah senin de başın ağrısın, elin ayağın titresin kalkama ve acillik ol işte o an gunahini aldigin aklina ben geleyim dierek seni seni Allaha havale yaptim :)))
Ohhh bedduami da yaptim ahahaa :))
Eee hadi bilincim yerinde madem hepinizeeeee bugünden iyi bayramlar 

4 yorum:

deeptone dedi ki...

blog gezerken uğradım. bu yazınıza güldüm ama. geçmiş olsun. bi de ben de izmirliyim yaa. bi de alaçatı ah ah :)

Fulyanna dedi ki...

Deeptone; çok memnun oldum ugrayacagim sana hemşo saolasin :)

brai dedi ki...

Şu bozuk diyabet cihazlarından dolayı başımıza gelmedik şey kalmıyor resmen. Bizimde ailenin tüm kadınlarında korkulu bela olarak nitelediğimiz diyabet hastalığı var maalesef. Ailede diyabet vakası olunca da mecburen bilinçli olmak durumunda kalıyorsunuz. İyi olmanıza sevindim :) Hipoglisemisiz mutlu bayramlar bayramlar :)

Lezzet sarayı dedi ki...

Ahahahaaa çok güldüm. Allah iyiliğini versin vala yaa Fulya. Bu arada bayramın kutlu olsun vede çok geçmiş olsun...